close

O-K Blue All-Conference

Spring 2018 O-K Blue All-Conference

OKBlueSpring2018AthleteofYear (1)

2018 O-K Blue All-Conference Athletes for the Spring Season.

OK Blue All Conference Spring 2018 Photos
Athlete of the Year
Name School Row Sport
Madelyn Nelson Spring Lake 1 Athlete of the Year
Emily Mankel Coopersville 1 Athlete of the Year
Morgan Hipp West Catholic 1 Athlete of the Year
Emma Stream Sparta 1 Athlete of the Year
Gaetano Vallone West Catholic 2 Athlete of the Year
Griffin Lorimer Spring Lake 2 Athlete of the Year
Nolan Frye Coopersville 2 Athlete of the Year
Grant Kelley Sparta 2 Athlete of the Year
Brenna Bastien Allendale NP Athlete of the Year
Adam Ginn Allendale NP Athlete of the Year
Mary Claire Mikolay Catholic Central NP Athlete of the Year
Jalen Mayfield Catholic Central NP Athlete of the Year
Megan Gough Comstock Park NP Athlete of the Year
Reid Parsons Comstock Park NP Athlete of the Year
Baseball
Name School Row Sport
Hunter Spence Comstock Park 1 Baseball
Ethan Reynolds Coopersville 1 Baseball
Tanner Morren Allendale 1 Baseball
Gaetano Vallone West Catholic 1 Baseball
Matt Bilski West Catholic 1 Baseball
Logan Tidey Sparta 1 Baseball
Aidan Martin Comstock Park 2 Baseball
Hayden Olson Allendale 2 Baseball
David Rumptz Spring Lake 2 Baseball
Tommy McCullough Allendale 2 Baseball
Jack Nawrocki Catholic Central 2 Baseball
Griffin Loriner Spring Lake 3 Baseball
Logan Brower Comstock Park 3 Baseball
Nathan Hughes Comstock Park 3 Baseball
Spencer Vainavicz Spring Lake 3 Baseball
Rylan Peets Spring Lake 3 Baseball
Myles Beale Catholic Central 3 Baseball
Michael Conflitti Allendale NP Baseball
Softball
Name School Row Sport
Samantha Turowski Comstock Park 1 Softball
Briana Paiz Catholic Central 1 Softball
Jolie Groeneveld Allendale 1 Softball
Haley Asresnault Allendale 1 Softball
Madelyn Nelson Spring Lake 1 Softball
Kylie Bosch Allendale 1 Softball
Molly Poole Spring Lake 2 Softball
Emily Mankel Coopersville 2 Softball
Madison Marble Sparta 2 Softball
Nikki Szost Sparta 2 Softball
Rebecca Tuck West Catholic 2 Softball
Linsey Paggeot Spring Lake 2 Softball
Leah Vaughan Spring Lake 2 Softball
Jenna Core Spring Lake 3 Softball
Rachel Ramont Allendale 3 Softball
Lauren Hellman Spring Lake 3 Softball
Alexis Driscoll Sparta 3 Softball
Danielle Johnston Comstock Park 3 Softball
3 Softball
Soccer
Name School Row Sport
Autumn Barr Sparta 1 Soccer
Victoria Wade Comstock Park 1 Soccer
Kate Gilchrist Spring Lake 1 Soccer
Emily Batts Spring Lake 1 Soccer
Katelyn Messock Coopersville 1 Soccer
Kaelvn Kramarz West Catholic 1 Soccer
Anna Ockaskis West Catholic 2 Soccer
Laney Peasley Spring Lake 2 Soccer
Phoebe Saunders Spring Lake 2 Soccer
Kaeleigh Barr Spring Lake 2 Soccer
Mia Walker-Quintana Coopersville 2 Soccer
Kayla Matz Allendale 3 Soccer
Taylor Colquitt Spring Lake 3 Soccer
Erin Mason Coopersville 3 Soccer
Ambria Druelle West Catholic 3 Soccer
Maya Cole Catholic Central NP Soccer
Alexis Lauria Catholic Central NP Soccer
Caitlin Mullen Catholic Central NP Soccer
Becca Stella Catholic Central NP Soccer
Nicole Labine Catholic Central NP Soccer
Girls Track
Name School Row Sport
Sophia Tilton Spring Lake 1 Girls Track & Field
Julia Bajt Spring Lake 1 Girls Track & Field
Madelynn Windberg Spring Lake 1 Girls Track & Field
Elizabeth Penrice Spring Lake 1 Girls Track & Field
Sydney Maddox Catholic Central 1 Girls Track & Field
Brittany Jewell Sparta 1 Girls Track & Field
Katelyn O’Brien West Catholic 2 Girls Track & Field
Jayden Hill Coopersville 2 Girls Track & Field
Taylor Rebone Spring Lake 2 Girls Track & Field
Sophie Tardani Spring Lake 2 Girls Track & Field
Abby Brandstatter Catholic Central 2 Girls Track & Field
Michaela Page Catholic Central 2 Girls Track & Field
Shan’thony Taylor Comstock Park 3 Girls Track & Field
Sheridan Smoes Coopersville 3 Girls Track & Field
Alissa Hoolsema Coopersville 3 Girls Track & Field
Avery Gill Catholic Central 3 Girls Track & Field
Rebekah VanDeWeg Spring Lake 3 Girls Track & Field
Kori Baumann Allendale 3 Girls Track & Field
Brianna Bredeweg Allendale 3 Girls Track & Field
Anber Mango Allendale 4 Girls Track & Field
Christina Berna Allendale 4 Girls Track & Field
Emily Heintzelman Comstock Park 4 Girls Track & Field
Jakarri Alven Catholic Central NP Girls Track & Field
Sophia DiPiazza Allendale NP Girls Track & Field
Carolina Loiseau Spring Lake NP Girls Track & Field
Mary Claire Mikolay Catholic Central NP Girls Track & Field
Sarah DiPiazze Allendale NP Girls Track & Field
Bridget Kohane West Catholic NP Girls Track & Field
Shelby Meintsma Coopersville NP Girls Track & Field
Tennis
Name School Row Sport
Bailey Gilbert Cooperville 1 Tennis
McKenna Bent Comstock Park 1 Tennis
Gwen Kelley Sparta 1 Tennis
Jensen Hussey Spring Lake 1 Tennis
Isabella DeNardo Catholic Central 1 Tennis
Michaila Quam West Catholic 2 Tennis
Allison Schaefer West Catholic 2 Tennis
Emma Stream Sparta 2 Tennis
Erin Henderson Spring Lake 2 Tennis
Claire Danko Catholic Central 2 Tennis
Katherline Rudolph North Pointe Christian NP Tennis
Brpple Norder West Catholic NP Tennis
Amy Vanderberg Calvin Christian NP Tennis
Alison Diaz Kelloggsville NP Tennis
Regina Faber Catholic Central NP Tennis
Dara Wheeler Catholic Central NP Tennis
Mary Silverman Catholic Central NP Tennis
Tressa Berends North Pointe Christian NP Tennis
Rachel denDulk North Pointe Christian NP Tennis
Boys Track
Name School Row Sport
Andrew Hylen Spring Lake 1 Boys Track & Field
Keegan Peoples Comstock Park 1 Boys Track & Field
Brenden Volkers Sparta 1 Boys Track & Field
Ethan Oudbier Sparta 1 Boys Track & Field
Sabastian Wells Allendale 1 Boys Track & Field
Jack Schichtel West Catholic 1 Boys Track & Field
Chase Wilson Sparta 2 Boys Track & Field
Jaevon Jackson Allendale 2 Boys Track & Field
Luke Ambrose Allendale 2 Boys Track & Field
Owen Burk Allendale 2 Boys Track & Field
Carter Ginn Allendale 2 Boys Track & Field
Connor Hilton Coopersville 3 Boys Track & Field
Jake Bradley Coopersville 3 Boys Track & Field
Nolan Frye Coopersville 3 Boys Track & Field
Brendan Lalonde Allendale 3 Boys Track & Field
Isaiah Johnson Sparta 3 Boys Track & Field
Harley Collar Allendale 3 Boys Track & Field
Tony Nikodemski Coopersville 4 Boys Track & Field
Chase VanKempen Coopersville 4 Boys Track & Field
Jason Keena Spring Lake 4 Boys Track & Field
Logan Miller Allendale 4 Boys Track & Field
Tommee Smith Sparta 4 Boys Track & Field
Reid Parsons Comstock Park NP Boys Track & Field
Adam Ginn Allendale NP Boys Track & Field
Ben Hylen Spring Lake NP Boys Track & Field
Malachi Mills West Catholic NP Boys Track & Field
Eddie Hines Catholic Central NP Boys Track & Field
Cayden Schneider Coopersville NP Boys Track & Field
read more

Spring 2017 O-K Blue All-Conference

GirlsTrackFieldOKBlue

2017 O-K Blue All-Conference Athletes for the Spring Season.

Athlete of the Year
Name School Row Sport
Justin Bradford Sparta 1 Athlete of the Year
Amber Staniulis Sparta 1 Athlete of the Year
Macinze Knuth Coopersville 1 Athlete of the Year
Anna Kramer Spring Lake 1 Athlete of the Year
Isaiah Pierce Spring Lake 1 Athlete of the Year
Drew Couturier Allendale 1 Athlete of the Year
Brendan Serba Coopersville 2 Athlete of the Year
Katy Yeager Comstock Park 2 Athlete of the Year
Libby O’Brien West Catholic 2 Athlete of the Year
David Fox West Catholic 2 Athlete of the Year
Therese Ens Catholic Central 2 Athlete of the Year
Dylan Sykes Catholic Central 2 Athlete of the Year
Bekah VanderHelm Allendale NP Athlete of the Year
Sam Borisch Comstock Park NP Athlete of the Year
Baseball
Name School Row Sport
Brett Taylor Comstock Park 1 Baseball
Chase Brown Comstock Park 1 Baseball
Blake Reynolds Coopersville 1 Baseball
Nicholas Lundquist Coopersville 1 Baseball
Sean Kosnik West Catholic 1 Baseball
Gaetano Vallone West Catholic 1 Baseball
David Rumptz Spring Lake 2 Baseball
Tanner Morren Allendale 2 Baseball
Carter Ferguson Sparta 2 Baseball
Tommy McCullough Allendale 2 Baseball
Max Vicari Catholic Central 2 Baseball
Griffin Lorimer Spring Lake 3 Baseball
Nathan Hughes Comstock Park 3 Baseball
Bryce Davis Sparta 3 Baseball
Colton Vanderleest Sparta 3 Baseball
Spencer Vainavicz West Catholic 3 Baseball
Braden Nawrocki West Catholic 3 Baseball
Hunter Spence Comstock Park 3 Baseball
Softball
Name School Row Sport
Kristen Kimball West Catholic 1 Softball
Morgan Hipp West Catholic 1 Softball
Braelyn Myers Coopersville 1 Softball
Haley Arsenauet Allendale 1 Softball
Linnea Hartz Allendale 1 Softball
Jolie Groeneveld Allendale 1 Softball
Sammye Slanger Allendale 2 Softball
Emily Mankel Coopersville 2 Softball
Madelyn Nelson Spring Lake 2 Softball
Linsey Paggeot Spring Lake 2 Softball
Molly Poole Spring Lake 2 Softball
Leah Vaughan Spring Lake 2 Softball
Amber Staniulis Sparta 3 Softball
Lauren Martin Allendale 3 Softball
AJ Driscoll Sparta 3 Softball
Brianna Breen Allendale 3 Softball
Lauren Hellman Spring Lake 3 Softball
Sarina Gerke Sparta 3 Softball
Nikki Szost Sparta 3 Softball
Soccer
Name School Row Sport
Angela Sorenson Coopersville 1 Soccer
Paige Harvey Comstock Park 1 Soccer
Kristen Bueche Comstock Park 1 Soccer
Emily Batts Spring Lake 1 Soccer
Genevieve Cossey Spring Lake 1 Soccer
Autumn Barr Sparta 1 Soccer
Anna Ockaskis West Catholic 1 Soccer
Olivia Kelbel West Catholic 2 Soccer
Becca Stella Catholic Central 2 Soccer
Rebecca Gonser Catholic Central 2 Soccer
Jaedyn Shelton Spring Lake 2 Soccer
Laney Peasley Spring Lake 2 Soccer
Grace Buchanan Sparta 2 Soccer
Kira Budzynski Coopersville 3 Soccer
Maya Cole Catholic Central 3 Soccer
Sarah Thornley Spring Lake 3 Soccer
Tori Viscokis West Catholic 3 Soccer
Grace Wiersema Allendale 3 Soccer
Andrea Archer Allendale 3 Soccer
Grace Johnson Catholic Central NP Soccer
Golf
Name School Row Sport
Anderson Ryan West Catholic 1 Golf
Will Kortz Catholic Central 1 Golf
Nick Krueger Spring Lake 1 Golf
Jonah Bhaskaran West Catholic 1 Golf
August Meekhof Allendale 2 Golf
Jack Johnson Spring Lake 2 Golf
Jason Bhaskaran West Catholic 2 Golf
John Fitzgerald Catholic Central NP Golf
Hunter Waldmiller West Catholic NP Golf
Girls Track
Name School Row Sport
Julia Bajt Spring Lake 1 Girls Track
Sophia Tillon Spring Lake 1 Girls Track
Andrea Ziebarth Coopersville 1 Girls Track
Alexis Lauria Catholic Central 1 Girls Track
Megan Gough Compstock Park 1 Girls Track
Julia Adams Catholic Central 1 Girls Track
Sydney Maddox Catholic Central 1 Girls Track
Taylor Rebone Spring Lake 2 Girls Track
Gabriella Leroux Spring Lake 2 Girls Track
Dallas Brower Comstock Park 2 Girls Track
Brenna Bastien Allendale 2 Girls Track
Joslyn Fox Catholic Central 2 Girls Track
Ava Sousa Sparta 2 Girls Track
Lydia Rotman Allendale 3 Girls Track
Amber Mango Allendale 3 Girls Track
Kori Baumann Allendale 3 Girls Track
Hayleigh Powers Sparta 3 Girls Track
Avery Gill Catholic Central 3 Girls Track
Libby O’Brien West Catholic 3 Girls Track
Anna Mitchell West Catholic 3 Girls Track
Therese Ens Catholic Central 4 Girls Track
Jakarri Alven Catholic Central 4 Girls Track
Rachel Mayfield Catholic Central 4 Girls Track
Katelyn O’Brien West Catholic 4 Girls Track
Rebekah VanDeWeg Spring Lake NP Girls Track
Sophia Tardani Spring Lake NP Girls Track
Kiara Stevenson Spring Lake NP Girls Track
Carly Komar Spring Lake NP Girls Track
Maddy Windberg Spring Lake NP Girls Track
Sydney Fritz Coopersville NP Girls Track
Brianna Bredeweg Allendale NP Girls Track
Tennis
Name School Row Sport
Eliza Solarewicz West Catholic 1 Tennis
Mekenzie Regualos Spring Lake 1 Tennis
Chau Le Kelloggsville 1 Tennis
Anna Kramer Spring Lake 1 Tennis
Kara Wheeler Catholic Central 1 Tennis
Brooke Norder West Catholic 1 Tennis
Erin Henderson Spring Lake 2 Tennis
Regina Faber Catholic Central 2 Tennis
Claire Danko Catholic Central 2 Tennis
Ainsley Micus Catholic Central 2 Tennis
Emma Stream Sparta 2 Tennis
McKenna Bent Comstock Park 2 Tennis
Grace Zwiers Calvin Christian NP Tennis
Amanda Scholten Catholic Central NP Tennis
Katerine Rudolph Catholic Central NP Tennis
Lindsay Elliot Catholic Central NP Tennis
Emma Bacon Coopersville NP Tennis
Ashlee Tolsma North Pt. Christian NP Tennis
Elly Rudolph North Pt. Christian NP Tennis
Katie Faber North Pt. Christian NP Tennis
Olivia VanErmen North Pt. Christian NP Tennis
Tressa Berends North Pt. Christian NP Tennis
Francie Bailey Spring Lake NP Tennis
Boys Track
Name School Row Sport
Erik Grabow Catholic Central 1 Boys Track
Isaiah Pierce Spring Lake 1 Boys Track
Reid Parsons Comstock Park 1 Boys Track
Dylan Sykes Catholic Central 1 Boys Track
Reid Misner West Catholic 1 Boys Track
Andrew Hylen Spring Lake 1 Boys Track
Drew Gommesen Catholic Central 2 Boys Track
Ben Hylen – HM Spring Lake 2 Boys Track
Parker Vetula Spring Lake 2 Boys Track
Jaevon Jackson Allendale 2 Boys Track
Trent Smith Sparta 2 Boys Track
Isaiah Johnson Sparta 2 Boys Track
Nick Roberts Sparta 2 Boys Track
Dawson Forner Allendale 3 Boys Track
Christopher Warner Spring Lake 3 Boys Track
Remington Bont Allendale 3 Boys Track
Tommee Smith Sparta 3 Boys Track
Colton Kloote Allendale 3 Boys Track
Rob Stephens Sparta 3 Boys Track
Drew Couturier Allendale 3 Boys Track
Nate Umlor Allendale NP Boys Track
Malakhai Huff Allendale NP Boys Track
Xavier Walser Allendale NP Boys Track
Michael Brown Catholic Central NP Boys Track
Antonio Strong Catholic Central NP Boys Track
Anthony Shukis Catholic Central NP Boys Track
Andrew Taylor Comstock Park NP Boys Track
Andrew Smith Comstock Park NP Boys Track
Deondray Thomas Sparta NP Boys Track
Andrew Sellon Spring Lake NP Boys Track
read more

Fall 2016 O-K Blue All-Conference

VolleyballOkBlueFall2016

Boys Cross Country

BoysXCOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Brad Hotovy (Allendale), Matthew Schmidt (Spring Lake), Cameron Thalhammer (Spring Lake), Andrew Hylen (Spring Lake), Andrew Hylen (Spring Lake), Chase Mendham (Coopersville)
Second Row (L to R): Malachi Mills (GR West Catholic), Tommee Smith (Sparta), Henok Ghirmay (Spring Lake), Ben Hylen (Spring Lake), Dylan Sykes (GR Catholic Central)
Not Pictured: Reid Parsons (Comstock Park), Sam Borisch (Comstock Park)

Girls Cross Country

GirlsXCOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Bekah VanderHelm (Allendale), Julia Adams (GR Catholic Central), Kateri Mills (GR West Catholic), Sophie Trudgeon (GR Catholic Central), Taylor Rebone (Spring Lake)
Second Row (L to R): Kori Baumann (Allendale), Racheal Bolton (Sparta), Christina Berna (Allendale), Amber Mango (Allendale), Maggie Cooper (Spring Lake), Sarah McLachlan (GR Catholic Central)

Football

FootballOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Max Vicari (GR Catholic Central), Nate Robbins (Sparta), Isaiah Pierce (Spring Lake), Josef Hissom (Spring Lake), Cameron Ball (Spring Lake), Chad Wildman (GR West Catholic), Connor Bolthouse (GR West Catholic)
Second Row (L to R): Drew Couturier (Allendale), Anthony Post (Sparta), Ryan Oldenburg (Sparta), Brett Taylor (Comstock Park), Antonio Strong (GR Catholic Central), JoJo Whitley (Comstock Park), Zack Lee (GR West Catholic), Nathaniel Mitchell (GR West Catholic)
Third Row (L to R): Jalen Mayfield (GR Catholic Central), Anthony Shukis (GR Catholic Central), Mike Brown (GR Catholic Central), Derek Saukas (GR Catholic Central), Nolan Fugate (GR Catholic Central), David Fox (GR West Catholic), Brock Bardwell (Allendale)
Back Row (L to R): Sam Nevielle (GR West Catholic), Kameron Mayers (Allendale), Jake Domanski (Coopersville), Adam Ginn (Allendale), Nate Umlor (Allendale), Ben Vereeke (Allendale), Colton Kloote (Allendale)
Not Pictured: Justin Caine (Sparta)

Girls Golf

GirlsGolfOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Madelyn Nelson (Spring Lake), Phoebe Saunders (Spring Lake), Anna Kramer (Spring Lake), Gabrielle Wierda (GR Catholic Central)
Second Row (L to R): Jaedyn Sheton (Spring Lake), Jacqueline Olszewski (Spring Lake), Hannah Klein (Spring Lake), Brianna Lampe (Coopersville)
Not Pictured: Amelia Gonzalez (Northpointe Christian), Meredith Schrock (Northpointe Christian)

Boys Soccer

BoysSoccerOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Kyle Pickney (Sparta), Matt Mauer (Sparta), Ben Bouwhuis (Spring Lake), Fernando Garcia (GR Catholic Central), Yaya Hoban (GR Catholic Central), Mark Adema (Coopersville)
Second Row (L to R): Andrew James (GR West Catholic), Christian Galloway (GR West Catholic), Noah Hughes (GR Catholic Central), Ryan Zseitlow (Spring Lake), Nathan Nyamoga (Comstock Park), Finn Aungst (Allendale), Bruce Boes (Spring Lake)
Back Row (L to R): Josh Steffes (GR Catholic Central), Alec Winden (GR Catholic Central), Baruch Kamps (Spring Lake), Nolan Frye (Coopersville), Dylan Constantine (Spring Lake), Trent Fritsma (Coopersville), Bradley Devien (Spring Lake)

Boys Tennis

BoysTennisOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Brennan Maslowski (Sparta), Justin Bradford (Sparta), Ben Clay (GR Catholic Central), Jacob DeRoos (Coopersville), Truman Lee (Coopersville), Sean Kosnik (GR West Catholic)
Second Row (L to R): David Luczyk (GR West Catholic), Flemming Mohr (Coopersville), Logan Davis (Kelloggsville), Jack Dausman (Coopersville), Collin Layson (Spring Lake), John Jokubowski (GR Catholic Central), Parker Keas (Comstock Park)
Back Row (L to R): Will Richard (GR Catholic Central), Jack Liszewski (GR Catholic Central), Jack Vanwingen (Spring Lake), Ben Beekman (GR West Catholic), Anderson Ryan (GR West Catholic), Ian Worthington (GR Catholic Central)
Not Pictured: Johnny Stob (GR Catholic Central), Austin Koenes (Northpointe Christian)

Volleyball

VolleyballOkBlueFall2016

Front Row (L to R): Emily Dubinsky (GR Catholic Central), Shelby Rasch (Coopersville), Brooke Norder (GR West Catholic), Morgan Hipp (GR West Catholic), Olivia Grimmer (Spring Lake)
Second Row (L to R): Theres Ens (GR Catholic Central), Brooke Nicholson (GR Catholic Central), Danielle Johnston (Comstock Park), Aubrey Hausig (Coopersville), Kayla Salyer (Coopersville), Kate Nawrocki (GR West Catholic), Mackenzie Krueger (GR West Catholic)

Photo credit: Douglas Photography

O-K BLUE All-Conference Archives

read more